Jak wyczyścić piekarnik z tabletką do zmywarki?

By

JAK WYCZYŚCIĆ PIEKARNIK Z TABLETKĄ DO ZMYWARKI?
Często po upieczeniu w piekarniku ciasta czy mięsa zostaje na jego ściankach i spodzie sporo brudu, który bardzo trudno usunąć. Zmywanie go szorstką gąbką czy szczotką wymaga dużej siły i czasu, a często i tak jest nieskuteczne. Na szczęście istnieje sposób, który ułatwi nam to zadanie! Wystarczy zastosować tabletę do zmywarki!

Jak działa tabletka do zmywarki?

Tabletka do zmywarki to mieszanka związków chemicznych, która zostaje rozpuszczona w wodzie podczas programu zmywania. Głównym składnikiem takiej tabletki jest sód, który ma właściwości myjące i usuwa tłuszcz oraz zanieczyszczenia.

Krok po kroku – jak wyczyścić piekarnik z tabletką do zmywarki?

Krok 1 – Przygotowanie piekarnika

Przed rozpoczęciem czyszczenia piekarnika warto go przygotować. Oto kilka kroków, które należy wykonać:

  • Wyłączyć piekarnik z prądu i odczekać, aż jeszcze ostygnie.
  • Wyjąć z niego wszystkie ruszty i blachy.
  • Wyciągnąć z niego wszystkie luźne zanieczyszczenia (np. zasuszone resztki jedzenia).

Krok 2 – Przygotowanie tabletki do zmywarki

Teraz należy przygotować tabletkę do zmywarki. Wystarczy jedna tabletka, którą należy rozpuścić w szklance ciepłej wody. Poczekaj chwilę, aż tabletkę rozpuści się zupełnie.

Krok 3 – Nakładanie roztworu na piekarnik

Następnie należy wziąć szmatkę, namoczyć ją w roztworze z tabletki do zmywarki i dokładnie przetrzeć nim wszystkie ścianki i dno piekarnika. Jeśli na piekarniku znajdują się bardzo uporczywe zabrudzenia, warto zostawić na chwilę namoczoną szmatkę na miejscu i poczekać, aż tabletka zadziała.

  Jak wyczyścić piekarnik sodą i octem - skuteczne sposoby na usuwanie brudu

Krok 4 – Usuwanie tabletki

Kiedy już przetrzemy cały piekarnik, należy zdjąć nalot z tabletki, który pozostał na ściankach. W tym celu należy ponownie przetrzeć piekarnik, ale tym razem już tylko czystą, zwilżoną wodą szmatką.

Krok 5 – Czyszczenie dodatkowych elementów

Jeśli piekarnik posiada okno, które jest zabrudzone, należy je oczyścić płynem do mycia okien. Jeśli z kolei blachy i ruszty nadal są zabrudzone, można je umieścić w zmywarce, razem z kolejną tabletką do mycia.

FAQ’s – Najczęściej zadawane pytania

Czy można użyć tabletki do zmywarki do wszystkich piekarników?

Tak, tabletka do zmywarki nadaje się do czyszczenia wszystkich typów piekarników.

Ile razy w roku powinniśmy czyścić piekarnik?

Najlepiej czyścić piekarnik przynajmniej raz w miesiącu, szczególnie, jeśli często pieczemy w nim ciasta i mięsa.

Czy tabletki do zmywarki są szkodliwe dla środowiska?

Niemożliwe jest odpowiedzenie jednoznacznie na to pytanie, ponieważ zależy to od konkretnego produktu, jakiego użyjemy. Warto jednak wybrać tabletki, które posiadają naturalne składniki i nie zawierają szkodliwych substancji.

Podsumowanie

Jak widać, czyszczenie piekarnika nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy jedna tabletka do zmywarki, aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia. Warto jednak pamiętać, że regularne czyszczenie piekarnika z pewnością wpłynie na jego żywotność i pozwoli na dalsze, bezpieczne używanie.

By